Zaburzenia odżywiania dotyczą głównie młodzieży i wcale nie są rzadkością, ale dlaczego mówi się o nich tak mało?
Edukacja i leczenie osób borykających się z zaburzeniami odżywiania są bardzo słabo rozpowszechnione. Doprowadza to do sytuacji, że rodzice i opiekunowie często nie są świadomi zagrożeń jakie za tym stoją, a młodzież wstydzi się o tym otwarcie rozmawiać.
Ta niewiedza często jest konsekwencją poważnych problemów ze zdrowiem młodego człowieka.
Zaburzenia odżywiana mają podłoże psychiczne, które polegają na stosowaniu niepoprawnego wzorca odżywiania (nadmierna lub niedostateczna podaż pokarmu). Zmierza to do zachwiania homeostazy całego organizmu, która w konsekwencji prowadzi do bardzo ciężkich powikłań począwszy od chronicznego zmęczenia, poprzez anemię na skrajnym wyniszczeniu organizmu skończywszy.
W dzisiejszych czasach media rozpowszechniają wizerunek idealnego ciała oraz tzw. zdrowego odżywiania. Obraz wykreowanych przez całe armie agencji reklamowych i fotografów sylwetek, często wprawia w kompleksy młode dziewczęta startujące w dorosłość.
A jak pomóc osobie cierpiącej na zaburzenia odżywiania?
Jeśli podejrzewasz wystąpienie u bliskiej Ci osoby zaburzenia odżywiania, warto jest z nią o tym porozmawiać i w pierwszej kolejności udać się na wizytę do dietetyka, który:
• Oceni stan odżywienia
• Zleci odpowiednie badania laboratoryjne
• Opracuje indywidualne zalecenia żywieniowe•
Czasem konieczna jest jednoczesna praca z psychologiem.
Obserwujmy nasze dzieci ❤
Anoreksja (Anorexia nervosa) to zaburzenie które najczęściej występuje u dziewcząt w okresie dojrzewania oraz u młodych kobiet. Charakterystyczną cechą jest to, że u kobiet, które dotychczas miesiączkowały regularnie, występuje brak krwawienia przynajmniej przez trzy kolejne cykle menstruacyjne.
Z kolei ortoreksja (Orthorexia nervosa) to stosunkowo niedawno zinterpretowane zaburzenie odżywiania, charakteryzujące się obsesyjną koncentracją na „zdrowej żywności”. W diecie osób z ortoreksją znajdują się tylko i wyłącznie zdrowe, ekologiczne produkty oraz typu light. Jeśli nie ma ich w zasięgu ręki, cierpiąca na ortoreksję osoba potrafi nic innego nie zjeść albo wręcz się głodzić.
Bulimia (Bulimia nervosa) to powtarzające się epizody gwałtownego objadania się, tj. jedzenie dużej ilości jedzenia w krótkim czasie. Po tym następują zachowania mające na celu zapobiegnięcie „przytyciu” czyli prowokowanie wymiotów, stosowanie środków przeczyszczających i bardzo intensywne ćwiczenia fizyczne.Kompulsywne objadanie się jest bardzo podobne do bulimii, nie występują jednak zachowania kompensacyjne, jak np. wymioty