DIETA W WALCE Z ZESPOŁEM JELITA DRAŻLIWEGO

Obserwujesz u siebie dolegliwości ze strony układu pokarmowego – ból brzucha, nudności, wymioty, biegunkę czy zaparcia – to może być ZESPÓŁ JELITA DRAŻLIWEGO ?.
Żyjemy szybko, nerwowo, często nie wysypiamy się – to tylko niektóre czynniki zwiększające ryzyko zespołu jelita drażliwego mówi Aleksandra Bartoś – dietetyk Centrum Medycznego Astimed.
Zespół jelita drażliwego (irritable bowel syndrome – IBS) czyli zaburzenie czynnościowe jelita cienkiego i grubego objawiające się dyskomfortem lub stałym bądź nawracającym bólem brzucha, o nudnościach, wymiotach, biegunkach lub zaparciach nie wspominając. Jeśli podejrzewasz u siebie IBS, zacznij od zweryfikowania tego co jesz, gdyż dieta stanowi kluczowy element w leczeniu tej dolegliwości. Zespół jelita drażliwego to choroba przewlekła, leczenie obejmuje odpowiednie postępowanie dietetyczne oraz leczenie farmakologiczne, które w przypadku IBS odgrywa rolę wspomagającą. Podstawą jest dieta – zawsze , niezależnie od przebiegu i zaawansowania choroby musisz pamiętać o zasadach odżywiania, gdyż niektóre produkty znacznie nasilają dolegliwości. Przede wszystkim z diety należy wykluczyć produkty, które sprzyjają podrażnianiu jelit i występowaniu wzdęć: Czosnek, kapusta, kalafior, brokuły, kukurydza, rośliny strączkowe, papryka, orzechy, suszone śliwki, słodycze, kawa. Należy także pamiętać, że napoje gazowane mogą zwiększać ilość gazu w obrębie przewodu pokarmowego.
U niektórych osób chorych na IBS wykluczenie już tych składników przyczynia się do łagodniejszego przebiegu choroby.
Równie istotne jest prawidłowe zbilansowanie diety. Ważne jest, żeby poprzez eliminację niektórych pokarmów nie doszło do niewystarczającej podaży innych składników niezbędnych dla zachowania homeostazy organizmu. Pamiętaj, jeśli z czegoś rezygnujesz, zastąp innym, aby braki wartości odżywczych nie rzutowały na twoje zdrowie.
W celu prawidłowego zbilansowania diety zgłoś się do specjalisty – dietetyka ds. chorób wewnętrznych i metabolicznych w naszym Centrum.
Zapraszamy na konsultacje.

Godziny pracy placówki

Centrum Medyczne AstiMed

ul. Kochanowskiego 45 lok.2, 01-864 Warszawa

Godziny otwarcia
pn.-pt.: 7:00-20:00

Godziny otwarcia
sob. (1 i 3 m-ca): 7:00-12:00


Telefony

22 40 40 416, 790 259 990

Punkty pobrań

Poniedziałek 7:00 - 15:00
Wtorek 7:00 - 15:00
Środa 7:00 - 15:00
Czwartek 7:00 - 15:00
Piątek 7:00 - 15:00
Sobota (1 i 3 sobota m-ca) 7:00 - 10:00

Email

rejestracja@astimed.pl

Informacje dla pacjenta

Prawa pacjenta

Polityka prywatności

RODO

Napisz do nas

+48 22 40 40 416, +48 790 259 990

Skontaktuj się z nami, jeśli masz pytania lub chcesz dowiedzieć się więcej o naszych usługach!

    Nasze aktualności

    4 grudnia, 2024
    Andrzej Porczyński, lekarz w trakcie specjalizacji z medycyny rodzinnej

    W naszym zespole witamy Doktora Andrzeja Porczyńskiego. Pan Doktor jest absolwentem Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, obecnie w trakcie specjalizacji z […]

    więcej >
    2 października, 2024
    Stefan Dunin-Holecki – ortopeda

    W naszym zespole witamy Pana doktora Stefana Dunina-Holeckiego. Pan doktor jest absolwentem Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, na ukończeniu specjalizacji z […]

    więcej >
    Zobacz wszystkie aktualności >

    Spokojnych, ciepłych i radosnych Świat Bożego Narodzenia,
    Niech ten czas będzie okazją do odpoczynku w gronie najbliższych

    Zespół Centrum Medycznego Astimed