Przygotowanie do badań
Przed badaniem EKG należy zadbać, aby skóra była czysta i nieposmarowana żadnymi balsamami czy olejkami, gdyż do natłuszczonej skóry trudno jest przykleić elektrody. Przed przymocowaniem do ciała końcówki elektrod powlekane są specjalnym żelem, który ułatwia przewodzenie impulsów elektrycznych. U mężczyzn z obfitym owłosieniem klatki piersiowej zalecane jest zgolenie owłosienia przed badaniem.
W dniu badania należy zadbać, aby skóra klatki piersiowej była czysta i nieposmarowana żadnymi balsamami czy olejkami, gdyż do natłuszczonej skóry trudno jest przykleić elektrody. U mężczyzn z obfitym owłosieniem klatki piersiowej zalecane jest zgolenie owłosienia przed badaniem.
Po założeniu urządzenia, co jakiś czas trzeba sprawdzać, czy elektrody są przyk1ejone do skóry i połączone z aparatem. Gdyby się odkleiły, należy je przykleić w tych samych miejscach plastrem bez opatrunku. Jeśli odłączy się przewód od holtera, trzeba ponownie go wcisnąć (końcówka działa jak zatrzask).
Uwaga. Pacjent nie powinien wchodzić z holterem pod prysznic lub zanurzać się w wodzie, używać poduszek i koców elektrycznych ani manipulować w rejestratorze.
Na badanie należy zgłosić się w luźnym ubraniu celem swobodnego zamieszczenia mankietu oraz aparatu zapisującego pomiary ciśnienia.
ECHO serca jest badaniem nieinwazyjnym, a także bezbolesnym i nie wiąże się z żadnym ryzykiem dla pacjenta. Nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań ani opieki po badaniu. Badanie jest wykonywane u pacjentów w każdym wieku, a także u kobiet w ciąży.
Dermatoskopia nie wymaga specjalnych przygotowań ze strony pacjenta. Należy zwrócić uwagę aby badane znamię nie było pokryte makijażem (przed badaniem należy zmyć kosmetyki ze zmiany).