Pakiety badań
- Pakiet POCOVIDOWY
- Pakiet ogólny
- Pakiet tarczycowy podstawowy
- Pakiet tarczycowy rozszerzony
- Pakiet tarczycowy z T-rab
- Pakiet dla kobiet
- Pakiet badań czterdziestolatki
- Pakiet badań hormonalnych dla kobiet
- Pakiet kobiety planującej ciążę
- Pakiet kobiety ciężarnej
- Pakiet badań andrologicznych-podstawowy
- Pakiet badań andrologicznych-rozszerzony
- Pakiet dla mężczyzn
- Pakiet badań dla czterdziestolatka
- Pakiet dla seniora
- Pakiet diabetologiczny
- Pakiet badań cukrzycowych
- Pakiet anemia
- Pakiet kardiologiczny
- Pakiet badań diagnostyki przewodu pokarmowego
- Pakiet badań funkcji wątroby
- Pakiet badań funkcji nerek
- Pakiet ryzyka zakrzepicy
- Pakiet badań reumatologicznych
Proszę wybrać pakiet badań z listy
Pakiet zalecany u osób z podejrzeniem niedokrwistości czy anemi.
Do badań należy zgłosić się na czczo.
To badanie określające całkowitą zdolność wiązania żelaza, to parametr laboratoryjny, którego zbadanie może okazać się bardzo przydatne w zróżnicowaniu przyczyn anemii, czyli niedokrwistości
Utajoną zdolność wiązania żelaza
Badanie określające pomiar stężenia żelaza w surowicy krwi . Żelazo (Fe) w organizmie wchodzi w skład: hemoglobiny (67%), ferrytyny i hemosyderyny (30%) oraz transferyny, mioglobiny, cytochromów i katalaz. Ilość żelaza w organizmie zależy od: podaży w pokarmie, wchłaniania w przewodzie pokarmowym, utraty w przewodzie pokarmowym, w drogach rodnych lub moczowych (utrata wraz z komórkami nabłonka) oraz od rozmieszczenia żelaza w ustroju.
Wskazaniem do oceny stężenia ferrytyny w surowicy jest diagnostyka niedoborów żelaza, różnicowanie niedokrwistości i kontrola suplementacji żelazem.Ferrytyna pełni funkcję magazynu żelaza w organizmie, a jej stężenie odzwierciedla zapasy żelaza w ustroju. W wysokich stężeniach występuje w komórkach wątroby, śledziony i szpiku kostnego. Magazynując nadmiar żelaza chroni organizm przed toksycznym wpływem i stanowi rezerwuar dla erytropoezy. Jest najlepszym parametrem oceny niedoborów tego pierwiastka – redukcja poziomu żelaza jest jedyny stanem wiążącym się z obniżeniem poziomu ferrytyny.
Badanie służące do oceny ogólnego stanu zdrowia i stanowiące podstawę rozpoznania wielu chorób m.in. anemii, zaburzeń krzepnięcia krwi, niedoborów odporności czy infekcji. Większość chorób powoduje widoczne zmiany w morfologii krwi.